dr n med. i n. o zdr. Agata Dutkiewicz

Wykładowca
adutkiewicz@edu.wszuie.pl

O mnie

Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, dietetyk, psycholog, psychodietetyk.
Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorat realizowała w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Uczestniczka szkoleń z zakresu psychoterapii systemowej oraz w nurcie integracyjnym.

Autorka licznych publikacji naukowych polsko- i anglojęzycznych z zakresu dietetyki, psychodietetyki, psychologii klinicznej i psychiatrii. Projekty badawcze, w których bierze udział, dotyczą interakcji między czynnikami biochemicznymi a psychologicznymi w rozwoju i przebiegu zaburzeń psychicznych, m.in.: jadłowstrętu psychicznego, zespołu napadowego objadania, ADHD. Bada również wpływ psychoedukacji żywieniowej na rokowanie w leczeniu oraz jakość życia pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Jest prelegentką na konferencjach, autorką szkoleń, warsztatów o tematyce dietetycznej, psychologicznej i psychodietetycznej.

Pracuje jako wykładowca akademicki dietetyki, psychologii, psychodietetyki oraz przedmiotów związanych z psychiatrią. Jest pracownikiem naukowym Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UMP, prowadzi własną praktykę zawodową jako dietetyk, psycholog i psychodietetyk w Centrum Psychodietetyki Agata Dutkiewicz. 

Ciekawi mnie

Zainteresowania naukowe: dietoterapia chorób cywilizacyjnych, wspomaganie żywieniowe leczenia zaburzeń psychicznych, nutripsychiatria, zaburzenia odżywiania, obraz ciała, zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży, psychofizjologia, neurobiologiczne aspekty psychoterapii, psychologia mediów społecznościowych

Prywatnie uwielbia historie kryminalne i biegi długodystansowe.

Spotkajmy się na zajęciach:

Psychologii ogólnej z elementami psychodietetyki, zaburzeniach odżywiania, psychologii klinicznej, zaburzeniach psychicznych związanych z odżywianiem i odchudzaniem, psychologicznych aspektach radzenia sobie z pacjentem z zaburzeniami odżywiania