Wykład otwarty – “Rytmy biologiczne a kosmetologia”

Dodano: 08.11.2022

👉 Żyjemy świecie rytmów. Każda osoba ma tzw. zegar biologiczny, biologiczną strukturę, która kontroluje nasze zmienne w czasie, samopoczucie, naszą umysłową i fizyczną wydajność, sen i aktywność w ciągu dnia. W naszych ciałach zachodzą rytmiczne zmiany wywołane kombinacją czynników zarówno wewnętrznych („zegar biologiczny”, który generuje te wewnętrzne rytmy), jak i czynników zewnętrznych (zmiany w środowisku np. cykl światło/ciemność).
Istnieją doniesienia, że niektóre właściwości skóry podlegają wahaniom okołodobowym, np. transepidermalna utrata wody (TEWL), proliferacja keratynocytów, przepływ krwi i temperatura skóry. Ponadto obserwuje się również rytmy sezonowe. Nawodnienie skóry jej skład lipidowy może różnić się w zależności od sezonu.
Uważa się, że stan zdrowia i długość życia są związane z „uporządkowaną” organizacją w czasie, natomiast wszelkie zmiany tego porządku, nazwane desynchronizacją, mogą powodować stan choroby.
Dr hab. med. Dominika Kanikowska
Lekarz, adiunkt w Katedrze Patofizjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zdobywczyni stypendium rządu Japonii oraz Fundacji Heiwa Nakajima dla młodych naukowców.
Przez ponad 8 lat pracowała na uniwersytetach w Nagoi i Narze (Japonia). Autorka kilkunastu publikacji z dziedziny chronobiologii, termoregulacji oraz fizjologii adaptacji do środowiska.
WYKŁAD OTWARTY
KIEDY?
⏰ 25 listopada godz. 17:00
GDZIE?
📍 BUDYNEK WYŻSZEJ SZKOŁY ZDROWIA, URODY I EDUKACJI W POZNANIU.
SALA 05 (PARTER)